Nasza szkoła – Szkoła Podstawowa nr 4 im. Józefa Lompy w Rudzie Śląskiej – Czarnym Lesie istnieje już 145 lat! 14 marca z okazji jubileuszu odbyła się msza św. oraz uroczystość w placówce, podczas których można było podziwiać występy artystyczne uczniów. Nie zabrakło też wielu wspomnień, podziękowań i życzeń na kolejne lata działalności. Fotorelacja z wydarzenia dostępna na www.facebook.com/sp4ruda
Choć dzień bfitował w wiele atrakcji, nie zabrakło ich również przed samym wydarzeniem. Ten rok szkolny poświęciliśmy naszemu patronowi – Józefie Lompie. Zapraszamy do lektury.
W piątek 1 marca wyróżnieni uczniowie Naszej szkoły uczestniczyli w wycieczce “Śladami Patrona Szkoły Podstawowej nr 4 Józefa Lompy” w trakcie, której towarzyszył nam Michał Pierończyk – Prezydent Miasta Ruda Śląska . Uczniowie dotarli do miejsc, w których żył i pracował patron naszej szkoły – były to żywa lekcja historii. Wspólnie z Prezydentem Rudy Śląskiej złożyliśmy kwiaty pod pomnikiem patrona, gdzie zostaliśmy miło przejęci przez władzę Gmina Woźniki .
Drugim etapem była wizyta w Szkole Podstawowej im. Józefa Lompy w Lubszy, gdzie przywitała nas pani Dyrektor Ewa Kita, nauczyciele i uczniowie klasy ósmej. Wysłuchaliśmy przygotowanej przez uczniów prezentacji o naszym wspólnym patronie i ugoszczono nas smakowitym poczęstunkiem. Zwiedziliśmy Muzeum Regionalne im. Józefa Lompy znajdujące się w podziemiach szkoły i przyszkolny ogród botaniczny, w którym wspólnie zasadziliśmy sadzonkę gruszy. Następnie odbyła się wycieczka po Lubszy prowadzona przez uczniów, którzy opowiadali o najciekawszych miejscach. Uczestnicy wycieczki wykonali pamiątkowe zdjęcia na ławeczce Lompy. Wycieczkę zakończył pyszny obiad w restauracji “U Basieńki”.
W przeddzień jubileuszu naszej szkoły reprezentacja uczniów pod opieką Kornelii Witały i Magdaleny Kwiatkowskiej – Raś udała się do Zabrza – Biskupic, aby złożyć znicz pod pomnikiem Patrona Szkoły Podstawowej Nr 4 Józefa Lompy. Uczniowie klasy 7b podczas wizyty w Bibliotece nr 2 mieli możliwość poznania historii powstania pomnika i dziejów Śląska. Zobaczyli piękne witraże pokazujące dzieje Biskupic związanych historycznie z Rudą. Po opuszczeniu starego ratusza, w którym mieści się biblioteka uczniowie podczas spaceru obejrzeli Koszary Straży Granicznej, Urząd Celny, mur graniczny , granicę polsko – niemiecką z czasów II Rzeczpospolitej, zabytkowy piekarok, pomnik Wincentego Janasa – nauczyciela, propagatora polskości Śląska zamordowanego w 1919 roku przez bojówkarzy Grenzschutzu oraz kościół p.w. św.Józefa / obecnie Sanktuarium św. Józefa, miejsce związane z posługą bł. Jana Machy/. Uczestnicy trochę zmęczeni przedwiosennym spacerem wrócili do szkoły bogatsi o wiedzę z historii regionu , w którym mieszkają oraz wiadomości ekologiczne, które wykorzystają na lekcjach biologii.