Szkoła Podstawowa nr 4

„Trzynastego grudnia była zwykła niedziela…”

Zbliża się ważna data: 40 rocznica wprowadzenia w Polsce stanu wojennego. Dlatego też uczniowie naszej szkoły uczestniczą w projekcie „GDY GAŚNIE PAMIĘĆ LUDZKA, DALEJ MÓWIĄ KAMIENIE – 13 GRUDNIA 1981 – PAMIĘTAMY!”, który ma na celu przygotowanie nas wszystkich do świadomego przeżywania rocznicy tych wydarzeń.

Wspólnie podjęliśmy szereg działań poświęconych pamięci bohaterów tamtych dni. Przygotowaliśmy miejsce upamiętniające wydarzenia sprzed 40 lat: szkolny kącik patriotyczno-historyczny. Jego miejsce honorowe stanowią: plakat z logo projektu, a także mobilna wystawa fotografii „Stan wojenny 1981–1983”, przygotowana przez IPN. Wyeksponowano również plakaty przekazane przez Śląskie Centrum Wolności i Solidarności.

W szkole odbyło się również spotkanie młodzieży z panem Jerzym Belokiem. Pan Belok był aktywnym działaczem opozycji antykomunistycznej. Pracował w Hucie Pokój. Należał do Solidarności, został odznaczony odznaką honorową dla „Działacza opozycji antykomunistycznej lub osoby represjonowanej z powodów politycznych”.
Pan Belok został również pozytywnie zweryfikowany przez IPN to znaczy, że nie współpracował i nie pracował dla organów bezpieczeństwa państwa komunistycznego. Opowiadał uczniom klasy 8 o tych niełatwych czasach.

Uczniowie naszej szkoły uczestniczyli także w projekcji filmu „Nie zabierajcie mamy”. Ten emocjonujący dokument przedstawia wspomnienia dzieci, których matki – działaczki „Solidarności”, zostały aresztowane i internowane w trakcie trwania stanu wojennego.

To jeszcze nie wszystkie działania, które podjęliśmy w ramach projektu. Całość przeżywamy i… dokumentujemy, by nigdy nie zgasła pamięć ludzka, by o tych ważnych wydarzeniach nie mówiły li tylko kamienie. Wszystko pokażemy, bądźcie czujni!